למדריכים.ות באשר אתם.ן

"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

- יאנוש קורצ'ק ז"ל

תכנית ההדרכה 'לעולם אדם' של תנועת הנוער העובד והלומד מלווה את מסע ההתבגרות של החניך מתחילת דרכו בשכבת הניצנים (ד') ועד לשכבת הגרעין (יב'). המבנה הבסיסי של התכנית,הוא פעילות בקבוצה חברתית המאפשרת לחניך לעבור מסע של גיבוש זהות אישית וחברתית. בתוך מרחב בטוח, עשיר ומגוון בהתנסויות, עם הרבה חברים ומדריכים שילוו אותו לאורך הדרך.

התהליך החינוכי מבקש מהילדים ובני נוער, ללמוד לשאול שאלות, להטיל ספק, לשחק, לטייל לקחת על עצמם אחריות, לבצע משימות ולעמוד באתגרים. תכני ההדרכה נרקמים מתוך ייעוד תנועת הנוער העובד והלומד, והחלטות הועידה העשירית שהתקיימה בשנת תשע"ה, ונוגעים בסוגיות ערכיות משמעותיות לחייו היום ובהמשך דרכו כאדם בוגר תוך התאמתם לגיל החניכים.

מטרת תכנית ההדרכה היא להאיר לחניכינו דרך וכיוון בתקופה של אתגרים רבים הסובבים אותם תוך התייחסות למעגלי השייכות השונים שלהם החל מהרובד האישי, משפחתי, קבוצתי ועד לעיסוק בזהות הלאומית והאנושית. התוכנית נכתבת באופן תדיר על ידי מדריכות ומדריכים מכלל התנועה ומתעדכנת באתר הדרכה זה, כחלק מכך היא מכילה מגוון כלים לפיתוח ההדרכה בצורה הטובה ביותר.

מבנה התכנית

  • תהליך שנתי – מבנה המחזורים: תכנית ההדרכה מתבססת על מבנה לוח השנה של העם היהודי, החברה הישראלית (על כלל קהילותיה) ומדינת ישראל. כל שנת פעילות בתנועה מחולקת לשישה מחזורים המכוונים את הפעולה והמפעלים החינוכיים והדמוקרטיים בקן בהתאם ללוח השנה.
  • תהליך רב שנתי: התכנית מורכבת מתשע שנות ההתחנכות בתנועה, משכבת הניצנים (ד') ועד לשכבת הגרעין (יב'). לכל שכבה ישנם תהליכים חינוכיים מותאמים לשלב הסוציולוגי ולתפקיד הייחודי שלהם בקן.

אתר זה פתוח לשימוש ציבור המחנכים הצעירים בישראל ואנו מזמינים אתכם להירשם אליו לנוחיותכם ולהמשיך להיות המדריכים.ות הכי טובים שיש!

מוזמנים לפנות אלינו בשאלות, רעיונות והצעות
hadracha@noal.org.il

עלה והגשם
מחלקת ההדרכה
הנוער העובד והלומד